Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bancile,bancile...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bancile,bancile...

Buna ,sunt Teddy B. din Brasov si institutia unde lucrez face plata salariului pe card.La banca unde am cardul :Raiffeisen am si un credit am si descoperire si un card de cumparaturi nu ma intrebati ce am avut in cap cand am facut asta ...Cert este ca de la inceputul anului am sincope in plata ratelor si colac peste pupaza de 4 luni e si sotia mea in somaj.Problema e ca o cerere de restructurare a creditului am facut acum o luna si nu am primit nici un raspuns iar cei de la colectare imi blocheaza cardul cand imi intra salariul nu pot sa iau nici un ban.Pana acum o luna ma sunau si ma intrebau cat platesc luna asta mi-au luat tot fara sa ma intrebe! A, era sa uit salariu de 972 lei si nu mi-au lasat un leu.Ce sa fac? Legea falimentului personal?Exista vreo forma de protectie ceva?
Buna ziua !
Va sfatuiesc sa trimiteti o notificare pivind obligativitatea bancii de a retine max. 1/2 din salariul ce se depune pe card, obligativitate ce decurge din prevederile legii 53 din 24 ianuarie 2003( codul muncii) actalizat, art. 164, al.(4).
Aveti in vedere ca notificarea sa o depuneti personal si sa primiti numar de inregistrare sau o trimiteti prin posta, recomandata cu confirmare de primire

Codul muncii
ART. 164
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat