Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere impozit pe cladire nerezidentiala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere impozit pe cladire nerezidentiala

In cazul unei PFA care are sediul social in locuinta proprietate personala si foloseste o camera pentru desfasurarea activitatii ,se poate deduce partea de impozit platita de PFA pentru suprafaţa din locuinta folosită în scop nerezidenţial?
george-neagu, moderator
Da, pe baza chitantei doveditoare a platii si a declaratiei depuse la directia de impozite si taxe.
in cazul acesta,in contabilitate se poate inregistra plata cheltuielilor cu impozitul pe cladire nerezidentiala printr-o dispozitie de plata de catre mine ca PFA catre mine ca persoana fizica ?
Impozitul il platii doar asa cum apare inregistat la primarie, pe PFA sau persoana fizica.
daca la primarie e inregistrat pe persoana fizica, deci il platesc pe persoana fizica ,pot sa deduc partea de impozit pentru spatiul folosit de PFA (cladire nerezidentiala)?
Elena 47, utilizator