Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Polițist rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Polițist rutier

Am observat tot mai multe spețe și comentarii despre polițistul rutier vs. cel ne-rutier. În sensul că în conformitate cu OG 195/2002 DOAR POLIȚISTUL RUTIER are dreptul de a constata abateri la regimul circulației și tot NUMAI RUTIERUL are dreptul de a sancționa cele constatate. Cum se face deosebirea între ei? De unde ști care este rutier și care nu? Dacă pe PV de contravenție sus în antet nu scrie Poliția Rutieră atunci se deduce că polițistul nu este rutier?
dietmarkrutsch, utilizator
Nu scrie in OUG 195/2002 ca doar politistul rutier are dreptul de a constata abateri la regimul circulatiei. In principal, atributiile legate de codul rutier apartin acestui politist. Legea 155/20100 confera, de exemplu, si politistului local dreptul de a sanctiona citeva abateri ale codului rutier.
Sau, cf HG1391/2006 (regulamentul de aplicare a codului rutier).
ART. 178
(1) In punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, politistii de frontiera au si atributia de
a aplica sanctiuni in cazul in care constata contraventii la regimul circulatiei pe drumurile
publice.
Aici vă contrazic. Art. 2 din OG 195/2002 împreună cu art. 182 din Normele de aplicare a OG 195/2002 zic foarte clar: POLIȚISTUL RUTIER. Sunt de acord cu excepția polițistului de frontieră, aveți dreptate, este o excepție. Eu vorbesc de situațiile din țară, la modul general, nu de zonele speciale cum sunt cele de frontieră. Cum faci deosebirea între un RUTIER și altul?
Puteti sa ma contraziceti, dar nu exista nici un articol (inclusiv cele doua mentionate de dvs.) in care sa se vorbeasca de exclusivitate. Adica de faptul ca "numai politistul rutier" are atributiuni legate de codul rutier. E o exprimare neutra, adica politistul rutier se ocupa, dar nu in exclusivitate. Altfel nu putea sa apara legea 155/2010, fara a se face modificari la codul rutier in acest sens, cum ca si politistul local poate constata si sanctiona anumite abateri la codul rutier. Politistii trebuie deosebiti dupa insemne.
[ link extern ]
Politia locala poarta insemne cu textul repectiv (politia locala).
[ link extern ]
Art. 7 din legea 155/2010
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
b) verifica integritatea mijloacelor de semnalizare rutiera si sesizeaza nereguli constatate privind functionarea semafoarelor, starea indicatoarelor si a marcajelor rutiere si acorda asistenta in zonele unde se aplica marcaje rutiere;
c) participa la actiuni comune cu administratorul drumului pentru inlaturarea efectelor fenomenelor naturale, cum sunt: ninsoare abundenta, viscol, vant puternic, ploaie torentiala, grindina, polei si alte asemenea fenomene, pe drumurile publice;
d) participa, impreuna cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane, la asigurarea masurilor de circulatie ocazionate de adunari publice, mitinguri, marsuri, demonstratii, procesiuni, actiuni de pichetare, actiuni comerciale promotionale, manifestari cultural-artistice, sportive, religioase sau comemorative, dupa caz, precum si de alte activitati care se desfasoara pe drumul public si implica aglomerari de persoane;
e) sprijina unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane in asigurarea masurilor de circulatie in cazul transporturilor speciale si al celor agabaritice pe raza teritoriala de competenta;
f) acorda sprijin unitatilor/structurilor teritoriale ale Politiei Romane in luarea masurilor pentru asigurarea fluentei si sigurantei traficului;
g) asigura, in cazul accidentelor soldate cu victime, paza locului acestor accidente si ia primele masuri ce se impun pentru conservarea urmelor, identificarea martorilor si a faptuitorilor si, daca se impune, transportul victimelor la cea mai apropiata unitate sanitara;
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;

Art. 20
(1) In exercitarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul local are urmatoarele drepturi principale:

g) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;
latka, moderator
Politia locala nu e îndreptățită sa oprească autovehicule sau sa aplice sancțiuni rutiere, doar pentru parcarea în loc nepermis.
Polițistul local nu e mentionat nicăieri în codul rutier, localii sunt angajați ai primăriei.
Tocmai ce v-am citat din lege, unde scrie ca au voie sa va oprească pentru anumite abateri din codul rutier. Citiți care sunt alea. . Dvs. faceți doar niște afirmații fără suport legal, nedovedite. Polițistul local nu putea fi pomenit în codul rutier, pentru ca nu exista la momentul când s-a adoptat Oug 195/2002, însă ce scrie în legea 155 /2010 nu contravine codului rutier.
latka, moderator