Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare invaliditate grad III
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare invaliditate grad III

Buna ziua,
Am primit Decizie medicala asupra capacitatii de munca emisa de CNPP cab.expertiza medicala emisa in 30.01.2019-grad III, cu termen de revizuire 16.01.2020.
Are drept de munca 4 ore, dar nu doreste continuarea activitatii. Este obligatoriu sa depuna cerere la unitate pentru incetare CIM cu art 55 lit b?
De la Casa de pensii i-au cerut decizie de incetare a activitatii.

Cu stima, Monica M.
MonicaM1, utilizator
C.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, potrivit art.56 alin.1 lit.c teza a II-a C.mun.

Daca nu mai doreste continuarea activitatii , atunci sa depuna o cerere de incetare a c.i.m.
Multumesc pentru raspunsul Dvs.