Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Renuntarea la cetatenia romana - adeverinţă privind ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Renuntarea la cetatenia romana - adeverinţă privind debitele către stat (pe numele actual), eliberată de administraţia financiară de la ultimul domiciliu stabil avut în ţară

Buna. Are cineva experienta cu dobindirea
1) adeverinţei privind debitele către stat eliberată de administraţia financiară de la ultimul domiciliu stabil avut în ţară si
2) a adeverinţei privind debitele către stat şi direcţia de impozite şi taxe locale a primăriei de la ultimul domiciliu stabil avut în ţară?
E dificil sa o abtin? Cam cit dureaza? Trebuie sa ma duc in tara si nu stiu cit concediu sa imi iau.
Va multumesc din suflet.
Toate cele bune
Diana
Depinde de cand ati plecat din tara.
Daca sunteti plecata din 1990 cautarile administrative vor fi laborioase, deci automat adeverinta nu va putea fi eliberata in 4-5 zile, termene de eliberare actual practicate de ANAF, DGITL, etc... .
Nu are sens sa va programati un concediu in functie de adeverinte, mai ales in Ro!
Sfatul meu este sa incepeti sa faceti cele necesare la ambasada sau consulatul Ro cel mai apropiat de locul de resedinta.
Altfel riscati sa va treziti in Ro ca va lipseste actul X care se afla la domiciliu, in De, Fr. UK, etc... .
Multumesc mult pentru raspuns. Sint plecata din 2002. Asa e aveti dreptate, ca nu are sens. Problema e ca ambasada/consulatul nu se ocupa de aspectele astea. Ambasada a spus ca cele doua adeverinte pot fi cerute direct de mine sau de o persoana din Romania, careia i am dat procura. Ar trebui sa aflu inainte de ce documente au nevoie ca sa mi elibereze adeverintele. Poate sa sun la ANAF/DGITL? Daca mi or da informatii e alta treaba:-).

Multumesc din suflet pentru idei!
Toate cele bune si ma bucur de schimburile de ginduri.
Diana
ANAF-ul si celelalte administratii nu dau informatii fiabile la ghiseu, la telefon inca si mai bine, daca va raspude cineva!!!
Cea mai corecta sursa de informatii pt actele necesare demersurilor este tot Internet-ul, ex.:
[ link extern ] /
www.dgitlX.ro

Legenda: Pt site-urile DGITL litera X corespunde identificativului de domiciliu, ex.: X=5 pt DGITL sector 5 Bucuresti.
Curaj, cu stima,
Demos
Oh, va multumesc mult pentru raspunsurile utile. Sper sa iasa totul bine...
Va doresc o seara placuta si o saptamina cu succes:-)
Toate cele bune.
Diana