Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract prestari servicii

Salutare, comunitate.

Sunt student la design grafic. Din cate stiu, freelancerii din afara folosesc contracte pentru a fi siguri ca sunt platiti, ca nu o sa aiba probleme cu drepturile de autor, etc.

Am inteles ca un avocat ma poate ajuta cu un astfel de contract, dar intrebarea mea este: trebuie neaparat sa fiu societate comerciala, sau macar PFA, pentru a putea avea un astfel de contract care, daca Doamne fereste se ajunge in instanta pentru unul din motivele enumerate mai sus, sa fie acceptat?

Va multumesc!
daca vreti sa fiti platit o sa emiteti facturi, nu?