Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul corect
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul corect

Daca instanța m-a instințat ca am dreptul sa depun intâmpinare in termen de 25 de zile, iar termenul din cea de-a 25 zi cade intr-o zi nelucratoare (S sau D), zile nelucratoare, se poate lua in considerare si termenul din ziua următoare de Luni, zi lucratoare?

Care este temeiul legal care precizeaza ca intampinarea se depune si in ziua următoare (ziua a 26 sau 27) daca ziua de 25 care era termenul legal pica în o zi nelucratoare (S sau D) ?
1. Da. Se prelungeste pana in prima zi lucratoare
2. Art 181 din codul de procedura civila
Cabinet de Avocatura Nitu Paul, Avocat
Pt a evita însă eventuale neplăceri este indicat sa va încadrați în termen și sa nu așteptați pana in ultima clipa.
Puteți s-o trimiteți pe e-mail și o depuneți eventual și luni personal.
Dacă se invocă decăderea, apărați-vă în virtutea art 181, alin 2 Cod Procedură Civilă.