avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul corect
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul corect

Daca instanța m-a instințat ca am dreptul sa depun intâmpinare in termen de 25 de zile, iar termenul din cea de-a 25 zi cade intr-o zi nelucratoare (S sau D), zile nelucratoare, se poate lua in considerare si termenul din ziua următoare de Luni, zi lucratoare?

Care este temeiul legal care precizeaza ca intampinarea se depune si in ziua următoare (ziua a 26 sau 27) daca ziua de 25 care era termenul legal pica în o zi nelucratoare (S sau D) ?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 19:23, 3 Februarie 2019
1. Da. Se prelungeste pana in prima zi lucratoare
2. Art 181 din codul de procedura civila
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2019
Cabinet de Avocatura Nitu Paul, Avocat
Pt a evita însă eventuale neplăceri este indicat sa va încadrați în termen și sa nu așteptați pana in ultima clipa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți s-o trimiteți pe e-mail și o depuneți eventual și luni personal.
Dacă se invocă decăderea, apărați-vă în virtutea art 181, alin 2 Cod Procedură Civilă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen depunere intampinare TMA66 TMA66 Buna ziua. Poate cineva sa ma luminize? Pentru depunerea intampinarii sunt puse 25 de zile calendaristice sau lucratoare la dispozitia paratului, pt ca din ... (vezi toată discuția)
Termen depunere intampinare adryy adryy Buna ziua. Am primit o comunicare pentru recurs cu data postei 21 oct. 2015. Am termen 30 de zile de la primire sa depun intampinare. Ultima zi de depunere a ... (vezi toată discuția)
Depunere intampinare vik59 vik59 Buna seara, Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza termenul de 25 zile pentru depunerea unei intampinari. Am semnat de primire plic pe 08.01.2018. Care este ... (vezi toată discuția)