Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim special agricultori
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim special agricultori

In calitate de beneficiar al unei operatiuni de achizitie bunuri agricole de la un furnizor ce aplica regimul special pentru agricultori (cota forfetara), unde se trece in decont suma acestei cote, in vederea deducerii ?
In codul fiscal scrie ca deducerea se efectueaza in aceleasi conditii ca si pentru o achizitie normala (conform art 297-301), dar in instructiunile de completare a decontului de TVA nu scrie nicaieri explicit unde se inscrie aceasta suma.
aveti rd.26:

Rândul 26 - se înscriu sumele reprezentând compensaţia în cotă forfetară achitată pentru achiziţiile de produse şi servicii agricole de la furnizori care aplică regimul special pentru agricultori, în aceleaşi limite şi condiţii aplicabile pentru deducerea TVA, conform art. 297 - 301 din Codul fiscal.
Ok, multumesc mult.