avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procesare date si GDPR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procesare date si GDPR

Buna ziua,

Intentionez sa deschid un website/aplicatie de socializare. As dori stocarea pe o perioada determinata sau nedeterminata, in functie de preferintele utilizatorului, a datelor cu caracter personal furnizate de acesta, inclusiv locatia exacta in timp real daca utilizatorul permite acest lucru iar scopul de folosire ale acestor date este targetarea cat mai buna a reclamelor in functie de zona si interese personale. Se poate face asa ceva fara o firma inregistrata ? Ma pot declara operator de date cu caracter personal si stoca toate informatiile despre un om care intra pe site-ul meu, indiferent din ce tara este acesta ?

Este ceva ceea ce facebook face deja si multe alte website-uri/aplicatii de socializare sau dating.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Demos , utilizator 13:11, 8 Februarie 2019
Bineanteles ca puteti face asa ceva in masura in care totul este clar explicat pe site in momentul in care un utilizator doreste sa devina aderent.
Atentie la conditiile de utilizare ale site-ului, ele trebuie sa fie conforme si sa respecte normele GDPR.
Va trebui ca utilizatorul sa fie informat la aderare, in mod precis si exhaustiv, de ceea ce se va colecta ca date personale, in ce scop se face aceasta colectare si durata de stocare a datelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna am o intrebare, pentru un portal de promovare cu anunturi ... mcata36 mcata36 Buna am o intrebare, pentru un portal de promovare cu anunturi imobiliare, tin sa mentionez ca detin un SRL, trebuie sa ma inscriu in Registrul de Evidenta a ... (vezi toată discuția)
Protectia datelor conform rgpd - website vladmaria04 vladmaria04 Buna ziua! daca pe website-ul meu am o singura subpagina cu formular de contact, unde se cer doar e-mailul si textul mesajului clientilor, fara nume, date de ... (vezi toată discuția)
Ce conditii gdpr trebuie sa respecte websitul unei societati ... Nita Emilia Nita Emilia Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati de transport? trebuie partenerii care intra in baza de date sa isi dea un accept explicit tip ... (vezi toată discuția)