Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procesare date si GDPR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procesare date si GDPR

Buna ziua,

Intentionez sa deschid un website/aplicatie de socializare. As dori stocarea pe o perioada determinata sau nedeterminata, in functie de preferintele utilizatorului, a datelor cu caracter personal furnizate de acesta, inclusiv locatia exacta in timp real daca utilizatorul permite acest lucru iar scopul de folosire ale acestor date este targetarea cat mai buna a reclamelor in functie de zona si interese personale. Se poate face asa ceva fara o firma inregistrata ? Ma pot declara operator de date cu caracter personal si stoca toate informatiile despre un om care intra pe site-ul meu, indiferent din ce tara este acesta ?

Este ceva ceea ce facebook face deja si multe alte website-uri/aplicatii de socializare sau dating.

Multumesc!
Bineanteles ca puteti face asa ceva in masura in care totul este clar explicat pe site in momentul in care un utilizator doreste sa devina aderent.
Atentie la conditiile de utilizare ale site-ului, ele trebuie sa fie conforme si sa respecte normele GDPR.
Va trebui ca utilizatorul sa fie informat la aderare, in mod precis si exhaustiv, de ceea ce se va colecta ca date personale, in ce scop se face aceasta colectare si durata de stocare a datelor.