Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna am o intrebare, pentru un portal de promovare cu ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna am o intrebare, pentru un portal de promovare cu anunturi ...

Buna am o intrebare, pentru un portal de promovare cu anunturi imobiliare, tin sa mentionez ca detin un SRL, trebuie sa ma inscriu in Registrul de Evidenta a Prelucrarilor de Date cu Caracter Personal sau este suficient doar sa pun pe website Termenii si Conditiile si Politica de confidentialitate?
daca nu veti stoca date (site-ul doar afiseaza si gata) puteti lucra linistit.
daca veti stoca, va trebuie sa va inscrieti, sa va angajati un specialist sau sa faceti dvs cursul, sa asigurati tehnic cerintele GDPR
Buna ziua,

Conform GDPR, prelucrarea datelor trebuie sa se bazeze pe un temei clar si este legala doar daca se face pentru:

Incheierea sau executarea unui contract (ex. Preluarea comenzii si livrarea acesteia catre client)
Persoana fizica si-a dat consimtamantul (vei avea nevoie de consimtamantul clar al clientului pentru a-l targeta cu mesaje de marketing)
Indeplinirea unei obligatii legale ce revine operatorului
Atingerea intereselor legitime urmarite de operator sau de un tert
Indeplinirea unei sarcini care serveste unui interes public sau care rezulta din exercitarea autoritatii publice cu care este investit operatorul
Protejarea intereselor vitale ale persoanei vizate sau a unei alte persoane fizice.
Protejarea datelor cu caracter personal se face prin multiple obligatii pentru tine, ca si comerciant ce prelucrezi acest tip de date:

Vei informa utilizatorul clar si intr-un limbaj usor de inteles asupra datelor pe care le colectezi de la si despre el, cum le vei folosi, cat timp le pastrezi, ce terte parti au acces la aceste date.

Obtinerea consimtamantului va fi realizata de fiecare data cand utilizatorul introduce date personale (formulare de abonare, checkout, recenzii, formulare de contact etc.)

Esti responsabil pentru integritatea datelor – odata ce le-ai colectat trebuie sa te asiguri ca sunt securizate si nu exista riscul sa le pierzi.

In cazul deteriorarii securitatii datelor va trebui sa notifici autoritatea in termen de 72 de ore de la momentul luarii la cunostinta si utilizatorul, in cazul in care este supus unui risc.

Termenii si conditiile de utilizare a site-ului sunt obligatorii, ca si politica de confidentialitate si cea privind fisierele tip COOKIE.

Consultati un avocat, procedurile sunt ample.