Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati ...

Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati de transport? trebuie partenerii care intra in baza de date sa isi dea un accept explicit tip bifa pe website sau semnatura pe o anexa GDPR printata?
Da, atâta vreme cât prelucrați date cu caracter personal ale persoanelor fizice care lucrează pentru partenerii dumneavoastră sau alte persoane fizice care se află în alt soi de relatie cu aceștia, da. În plus, și partenerii dumneavoastră prelucrează date de la dumneavoastră. Ideal este dă aveți o anexă gdpr la contract în care să vă angajați unul față de celălalt să prelucrați datele cu caracter personal în conformitate cu prevederile GDPR. Și, desigur, să și respectați ceea ce promiteți (adică prelucrarea chiar să fie una loială, minimă, conform regulamentului UE).
Multumesc, este vorba de un website,publicitate, pentru a face cunoscuta clientilor noi si viitori, conditiile in care efectuam transport.
A, deci nu este un site pe care potențialii parteneri își fac și un cont etc. Ideal totuși să aveți niște politici/anexă gdpr pe site, în ideea că acestuia nu îi poate fi restricționat accesul persoanelor fizice. :)
indiferent la ce folosiți website-ul, dacă acesta conține facilități pentru interacțiuni individuale cu terții, trebuie sa fiți înregistrați ca persoana care procesează date personale și sa îndepliniți cerințele GDPR. Dacă site-ul e doar pentru prezentare, renunțați la facilitățile de care vorbiți mai sus

Nita Emilia a scris:

Multumesc, este vorba de un website,publicitate, pentru a face cunoscuta clientilor noi si viitori, conditiile in care efectuam transport.

Buna ziua,

Reglementati termenii si conditiile in care este utilizat site-ul,precum si modalitatea in care prestati serviciile.

Acceptarea termenilor si a conditiilor de utilizare a site-ului/ platformei trebuie facuta in mod expres.(nu trebuie prebifata casuta de aceptare).

Trebuie sa existe o politica de confidentialitate, in ceea ce priveste prelucrarea datelor ce au caracter personal.

Totododata, daca utilizati cookies, trebuie sa existe o politica in ceea ce priveste fisierele tip COOKIE.

Daca , pe site, exista posibilitatea de a intretine relatii comerciale cu unii parteneri, poate este necesar sa reglementati,in mod distinct, termeni si conditii ce ii vizeaza pe acestia.

Respectati intocmai normele GDPR, puteti consulta un avocat pentru implementare, intrucat procedurile vizeaza intreaga activitate a societatii, nu sunt doar cele pe care le-am explificat mai sus.