Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Există tratate pentru evitarea dublei impuneri între ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Există tratate pentru evitarea dublei impuneri între România și SUA?

Buna ziua,

Presupunem ca detin ETF-uri(actiuni) cumulative(se reinvestesc automat, nu se emit dividende) prin firma Interactive Brokers care are sediul in SUA.

De mentionat ca sunt persoana fizica.

Din intelegerea mea limitata concluzia ar fi ca exista un tratat intre SUA si Romania pentru evitarea taxarii in ambele tari, desi nu sunt foarte sigur.
Unde as putea sa aflu aceasta lege?
In cazul in care exista, unde se face taxarea(SUA sau Romania)?
Pentru actiunile cumulative taxare se face strict la vanzare sau anual/trimestrial/etc?
Manuela Rășină, administrator
Exista: DECRET Nr. 238 din 23 decembrie 1974

pentru ratificarea Convenţiei dintre guvernul Republicii Socialiste România şi guvernul Statelor Unite ale Americii privind evitarea dublei impuneri şi prevenirea evaziunii fiscale asupra veniturilor, semnată la Washington la 4 decembrie 1973

[ link extern ] /