Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor deces pentru memebru familie salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor deces pentru memebru familie salariat

Buna seara.
In ce conditii anagajatorul poate acorda o suma de bani ca ajutor de deces al aunui memebru al familiei?
Exista o limita a sumei acordata?
Se inregistreaza in D112 si statul de plata si se impoziteaza?
Multumesc!
Ajutorul de inmormantare se acordă de către angajator din sursele proprii, respectând prevederile contractului de muncă colectiv /individual sau ale regulamentului intern.

Asadar, modalitatea de acordare si cuantumul acestui ajutor trebuie sa fie prevazuta in contractul de muncă colectiv /individual sau in regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic