Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... dreptul la decontarea ratelor politisilor
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

dreptul la decontarea ratelor politisilor

In urma modificarii legii 360/2002 politisti au dreptul la decontarea ratelor imobiliare daca au dreptul la chirie.

Se pune intrebarea daca au dreptul la decontarea ratelor pentru contracte incheiate inainte de aparitia modificarilor la lege.

Un jurist a invocat neretroactivitatea legii , cum ca legea nu se aplica retroactiv pentru ce a fost incheiat ci doar de la aparitia ei.
Care este intrebarea?
daca au dreptul politistii care au contractat imobile inainte de aparitia schimbarii legii sau numai pentru apartamentele cumparate dupa ce a aparut legea?

principiul neretroactivitatii unei legi se poate aplica in acest caz?
Gabriela_raf, utilizator
Art.15 alin.2 Constitutia Romaniei : Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Potrivit art. 31 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, completat prin Legea 288/2018, "Polițistul care îndeplinește condițiile de acordare a compensației lunare pentru chirie potrivit alin. (1) și (11) și care contractează un credit ipotecar/imobiliar destinat achiziționării unei locuințe beneficiază de compensația lunară pentru chirie, pe o perioadă ce nu poate depăși durata de derulare a creditului respectiv, pentru plata ratei sau a unei fracțiuni din rata aferentă creditului. În această situație, compensația lunară pentru chirie se acordă în cuantumul prevăzut la alin. (1), dar nu poate depăși rata lunară plătită pentru creditul ipotecar/imobiliar".

O lege nu este retroactivă atunci când modifică pentru viitor o stare de drept născută anterior şi nici atunci când suprimă producerea în viitor a efectelor unei situaţii juridice constituite sub imperiul legii vechi, pentru că în aceste cazuri legea nouă nu face altceva decât să refuze supravieţuirea legii vechi şi să reglementeze modul de acţiune în timpul următor intrării ei în vigoare, adică în domeniul ei propriu de aplicare”. În acest sens sunt Deciziile CCR nr. 330/2001, nr. 294/2004 şi nr. 458/2003.
deci pentru contractele vechi de rate nu se poate beneficia de plata ratelor de azi incolo.?

legea 360/2002 nu modifica legea priv acordarea contractului de credit. ea vine ca o alta lege ce naste un alt drept. din acest motiv intreb. nu se poate plati ratele din urma dar cele viitoare de ce sa intervina neretoactivitatea legii?
Gabriela_raf, utilizator
asupra carei legi este neretractivitatea? nu am inteles? politistul care are un apart in rate nu poate beneficia de decontarea rate;lor de la momentul aparitiei legii pentru ca a contractat creditul inainte de a fi legea? vb de nerectractivitate a unei legi ce prevede decontarea ratelor asupra altei legi ce da un alt drept?

Cornel Vasile a scris:

Art.15 alin.2 Constitutia Romaniei : Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Potrivit art. 31 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, completat prin Legea 288/2018, "Polițistul care îndeplinește condițiile de acordare a compensației lunare pentru chirie potrivit alin. (1) și (11) și care contractează un credit ipotecar/imobiliar destinat achiziționării unei locuințe beneficiază de compensația lunară pentru chirie, pe o perioadă ce nu poate depăși durata de derulare a creditului respectiv, pentru plata ratei sau a unei fracțiuni din rata aferentă creditului. În această situație, compensația lunară pentru chirie se acordă în cuantumul prevăzut la alin. (1), dar nu poate depăși rata lunară plătită pentru creditul ipotecar/imobiliar".

O lege nu este retroactivă atunci când modifică pentru viitor o stare de drept născută anterior şi nici atunci când suprimă producerea în viitor a efectelor unei situaţii juridice constituite sub imperiul legii vechi, pentru că în aceste cazuri legea nouă nu face altceva decât să refuze supravieţuirea legii vechi şi să reglementeze modul de acţiune în timpul următor intrării ei în vigoare, adică în domeniul ei propriu de aplicare”. În acest sens sunt Deciziile CCR nr. 330/2001, nr. 294/2004 şi nr. 458/2003.