Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nu pot deschide un depozit la o banca
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nu pot deschide un depozit la o banca

Buna seara! Am fost la o banca unde am vrut sa deschid un depozit la termen pentru ca au dobanzi bune si am fost refuzata pe motiv ca nu sunt nici salariata, nici pensionara. Pentru a putea depune banii, am cerut deschiderea unui cont curent unde sa se faca transferul banilor si mi-au spus ca nu se poate si nici alta solutie nu mi-au oferit, doar m-au refuzat pe motiv ca astfel se evita fraudele. Cred ca politia, DIICOT, sau nu stiu ce institutie se ocupa cu asa ceva si pot face verificari la sesizarea bancii, dar mie nu mi se pare in regula sa nu imi pot deschide cont la acea banca doar pentru ca nu imi gasesc de lucru la 58 de ani.
Intrebarea mea este daca asta e discriminare sau doar bataie de joc.
Metionez ca
1 - am fost si la alte banci din orasul meu, am intrebat daca pot deschide un cont curent in care sa se faca transferul banilor, apoi sa constitui un depozit si mi-au spus ca se poate fara nici o problema chiar daca nu am servici
2 - am trimis o sesizare online bancii respective si mi s-a spus sa ma duc la agentia respectiva si sa 'urmez pasii' pentru deschiderea contului ceea ce am si facut; doar am completat cererea si urmeaza sa o aprobe o comisie, dar nu se stie cand si uite asa pierd oferta care ma interesa
dara3923, utilizator