Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acțiune de divorț
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acțiune de divorț

Am introdus acțiune de divorț pentru că soția a plecat în străinătate și nu s-a mai întors. La introducerea acțiunii tribunalul a găsit-o pe soție și i-a luat declarație. S-a dat sentința de 8 luni dar mi se spune că nu o mai găsesc să i-o aducă la cunoștință. În consecință nu poate fi sentință definitivă. Soția are același nr. de telefon, cont Facebook, adresă de e-mail și adresă poștală dar tribunalul spune că nu o poate găsi.
Cum trebuie să procedez pentru a putea finaliza acțiunea de divorț?
Ar fi bine sa angajați avocat ca sa vada cum sa rezolve.
VA trebui să meargă la dosar ca sa vada clar care este situația.
La prima vedere, ar trebui formulată o contestație privind tergiversarea procesului potrivit art 522-526 Cod Procedură Civilă; luați legătura cu un avocat!
Probabil nici dvs nu înțelegeți situația din punct de vedere juridic și nu explicați suficient de clar.Sfatul de a angaja un av pt lămurirea problemei dvs este de urmat.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Ce nu puteti finaliza? Sentinta ramane definitiva prin neapelare sau dupa pronuntarea in apel. Ceea ce invocati dvs nu este cauza de nefinalizare a procesului. Instanta nu declara o sentinta definitiva dupa cum raspunde justitiabilul sau nu la adresa procesuala declarata. De vreme ce s-a pronuntat instanta de fond si niciunul dintre dvs nu a atacat-o cu apel, aceasta este definitiva. Mergeti sa o legalizati si asta e tot.
Daca sentinta a fost comunicata la adresa declarata de sotie si aceasta nu a atacat-o in termenul legal, inseamna ca a ramas definitiva. Asa cum ati fost sfatuit, puteti legaliza acea hotarare si aia e. Daca s-a facut comunicarea, instanta de judecata nu va fi itneresata daca sotia a primit sau nu, efectiv, hotararea...