Buna ziua, de curând eu și sora mea am aflat ca tatăl meu mai are un copil. Părinții mei nu sunt divorțați și împart 3 apartament dintre care unul este doar pe numele lui, la celelalte doua proprietari sunt amândoi. Ce trebuie sa facem pentru ca eu și sora mea sa moștenim tot și sa nu impartim cu fiul nelegitim. Tatal spune ca mama băiatului nu dorește nimic de la el, ci doar voia un copil. Este mai bine ca tatăl meu sa ne doneze partea lui sau sa facem contract de vânzare cumpărare astfel încât sa nu avem probleme pe viitor cu pretenții la moștenire. Din păcate mama mea este pe moarte și vrea cât mai repede sa facem actele pentru a moșteni noi integral și partea tatălui. Va mulțumesc anticipat!
În România există legea moştenirii forţate şi nu puteţi face nimic.
Doar să înstrăineze imobilul în timpul vieţii, altfel celălalt copil are EXACT aceleaşi drepturi ca şi voi. Fiind minor, nici măcar nu poate renunţa la moştenire.
Testament
senseishogun
tatal decedat are un copil dintr-o casatoria legala si un altul dinainte de a se casatori,evident cu o alta persoana decit sotia din momentul decesului.Am ... (vezi toată discuția)