Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru inegal

Buna ziua,

Am o situatie cu care nu m-am mai intalnit si nu stiu cum se procedeaza:
O societate noua trebuie sa faca angajari. Oamenii vor lucra intr-un loc izolat, gen platforma petroliera.
Programul de lucru va fi in felul urmator: fiecare lucreaza 12 ore/zi timp de 2 saptamani si are 2 saptamani liber; vor fi si ture de noapte, activitatea fiind "la foc continuu"; se va lucra si sambata si duminica.
Nu am toate datele in ceea ce priveste sporurile, orele suplimentare si as vrea sa stiu daca angajatul poate lucra zilnic 12 ore. Ca numar de ore/luna s-ar incadra (14 zile x 12 ore = 168 ore), insa nu stiu daca orele lucrate in weekend trebuie platite altfel avand in vedere ca nu sunt ore suplimentare, ci este suficient sporul negociat pentru faptul ca lucreaza in weekend.

Va multumesc anticipat.
Bună seara , Muncesc la o firma 6 zile , 2 liber , având in vedere că momentan sunt in concediu medical mai exact concediul medical a început in data de 30.05 22-02.06 22 , practic tura mea a început in data de 28.05 și se termina 6 zile mai târziu in data de de 02 .06 , urmând ca ziua de 03.06 04 .06 să fie liberă urmănd ca in data de 05.06 să înceapă un nou schimb . In data de 28.05 respectiv 29.05 mi-am luat 2 zile de concediu legal , celelalte 4 zile am fost in medical , practic am acoperit cele 6 zile , Noul concediu medical începe din data de 03.06 22 ? sau beneficiez de cele 2 zile libere și concediul medical începe de Duminica respectiv 05.06 2022 ? Respecte , mulțumesc anticipat , aștept cu nerăbdare răspunsul d-voastră pt această doleanță !
Apolo S, utilizator
Noul concediu poate incepe din data de 03.06.
In aceste condiții pentru orele din weekendurile lucrate conform art.137 aliniatul 4 ar trebui sa beneficiez de un spor de 150%.
Nu .....acel spor se acorda in anumite situatii.