Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum imi pot plati contributia la asigurarile de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum imi pot plati contributia la asigurarile de sanatate daca nu am venituri

Buna ziua,
Daca nu mai sunt angajat din luna in curs, cum pot totusi sa beneficiez de serviciile gratuite ale sistemului de sanatate daca am nevoie imediat? Unde, cand, cat trebuie sa platesc lunar pana ma voi angaja din nou?
Multumesc anticipat.
Veti depune acum, pana pe 15 martie 2019 declaratia unica in care bifati ca doriti sa platiti contributia la sanatate pentru sase luni si o sa fii asigurat tot anul 2019. Veti avea de plata 1186 lei pana pe 15 decembrie 2019.
Declaratia unica se depune la anaf numai prin internet prin contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare: ce pot face daca pana in decembrie ma voi re-angaja si voi avea aceste contributii platite de angajator?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am vazut in presa ca s-a prelungit termenul de depunere a declaratiei unice pana la 31.07.2019 ([ link extern ] ?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am vazut in presa ca s-a prelungit termenul de depunere a declaratiei unice pana la 31/07/2019. Este cumva valabil si pentruy cazul expus de mine?
Va multumesc anticipat.