Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Facilitati OUG 114
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Facilitati OUG 114

Buna ziua!
La o firma cu activitate in domeniul constructiilor, un salariat are in luna ianuarie 10 zile lucrate si 10 zile de concediu medical. Realizeaza in luna un total brut de 3500 lei, din care 1500 lei este valoarea medicalului. Acest salariat beneficiaza de scutiri, avand un venit lunar de 3500 lei, sau nu se incadreaza deoarece pentru timpul efectiv lucrat are un venit de 2000 lei ?

Multumesc !
Da, beneficiaza. In Codul Fiscal se precizeaza:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), în perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt îndeplinite următoarele condiții:..........

....
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv și sunt realizate în baza contractului individual de muncă;...........

La art 76 din Codul Fiscal:

ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor

(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică rezidentă ori nerezidentă ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu, act de detașare sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă acordate persoanelor care obțin venituri din salarii și asimilate salariilor.
Ioan Petru Butariu, Contabil