Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Investigații private recunoscute în penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Investigații private recunoscute în penal

Buna seara,
Mama mea a avut o problema, cu un barbat,
acesta sa dus peste ea de cateva orii,
astazi am mers la politie sa-i facem dosar penal pentru violare de domiciliu.
Problema este ca acum trebuie sa dovedim aceasta fapta, si singura proba este faptul ca a fortat usa si geamul sa intre peste ea.
Politia mi-a dat de inteles ca luatul amprentelor dupa usa se face doar in cazuri exceptionale, etc.
Intrebarea mea este, exista posibilitatea angajari unui specialist care sa faca acest lucru ? un specialist care sa fie recunoscut de organele statului roman.
Manuela Rășină, administrator
Polițiștii abereaza,vorbiti cu un av ce mijloace de proba puteti sa folositi audiere martori,inregistrari audio, video.Faceti plângerea in scris și o depuneri direct la parchet
,,militienii""va descurajează pt a nu se încarca cu o nouă cauza.
@CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT pai deja am depus plangere la ei, pot depune plangere si la parchet ? Da e vb de un post de politie la tara, mi-a lasat clar de inteles ca nu aveau chef de un dosar in plus, mi-au zis de 10 orii sa fac doar petitie (ca-l linistesc eii) si nu cerere pentru dosar penal. Au acceptat doar in urma insistentelor mele. Dar m-au avertizat ca dosarul se va clasa ca nu sunt probe, si amprente nu se iau decat pentru cazuri exceptionale. Acesta e motivul pentru care incerc sa gasesc pe cineva care sa faca asta contra cost.

Ce imi recomandati sa fac ?
trandafir2, moderator