Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Schimbare denumire societate
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Schimbare denumire societate

O societate care se numste X impex srl,isi poate schimba denumirea in X Romania srl?
Ordin nr. 2594/2008 din 10/10/2008
pentru aprobarea Normelor metodologice privind modul de tinere a registrelor comertului, de efectuare a înregistrarilor si de eliberare a informatiilor

[...]

Art. 33. - Firma care contine cuvintele "national", "român", "institut" sau derivatele acestora ori cuvinte sau sintagme caracteristice autoritatilor si institutiilor publice centrale ori locale poate fi utilizata numai cu acordul Secretariatului General al Guvernului, respectiv al prefectului.
Sa inteleg ca inaite de acesta data,se putea modifica denumirea ca in exemplul de mai sus,firma pastrandu-si toate celelalte date:sediu juridic,cod caen,etc?Multumesc.
Norma era valabila si inainte de aceasta data.

Avand in vedere faptul ca in 2006 si 2007 s-au adus importante modificari la Legea societatilor comerciale, a fost necesara emiterea unor noi norme, care, acolo unde a fost cazul, au completat sau modificat pe cele vechi.