avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Refuz semnare declaratie TVA 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Refuz semnare declaratie TVA 5%

Buna ziua.
Acum 5 ani mi-am cumparat un apartament in rate la dezvoltator cu suma de 94.000 euro pe o perioada de 20 ani.
Pe contract imi scrie 94.000 euro si atat. Nici cu TVA nici fara TVA. A fost o eroare a dezvoltatorului sau nu imi explic. Plata se face in lei sau in euro, dezvoltatorul are 2 conturi.
Problema este in felul urmator. De cateva zile si-a dat seama dezvoltatorul de acest lucru, in urma unui control de la ANAF si are de platit aproximativ 300.000 euro TVA pentru ca niciun locatar nu a dat acea declaratie. Din ce am citit in legislatie, intra la TVA 19% daca depaseste suma de 450.000 RON, iar cat a urcat (si inca urca) euro, incepe sa depaseasca acest prag.
Ne-a chemat pe toti din nou la notariat ca daca nu, ii pune poprire pe bloc. Bine inteles ca nu prea au acceptat locatarii deoarece a inceput sa execute silit anumite persoane din bloc pentru intarzierea platii ratelor.
1. Ce se poate intampla daca nu semnam declaratia TVA 5%? O sa plateasca 19% ?
2. Ce se intampla daca semnam declaratia de TVA 5%, iar peste 1 an urca euro la 5 RON si depasim pragul de 450.000 ron? Platim noi, locatarii diferenta de 14% ?
Cel mai recent răspuns: VictorMihut1977 , utilizator 13:31, 25 Februarie 2019

1. Nu cred ca declaratia data de dvs. acum il mai poate ajuta pe dezvoltator pentru fapte petrecute acum 5 ani, daca nu dati declaratia va plati TVA 19%.
2. Pragul de 450.000 lei se calculeaza la cursul euro de la data tranzactiei.
Daca semnati declaratia sa aveti grija ca pretul final, inclusiv TVA sa nu depaseasca 94.000 euro.
Ratele le platiti direct la dezvoltator?

Ratele se platesc direct in contul dezvoltatorului. Pretul este in euro, dar calculat in lei la cursul BNR din ziua platii. Daca peste 20 ani 1 euro va fi 4.82, se va ajunge la suma de 455.000


elenazan a scris:


1. Nu cred ca declaratia data de dvs. acum il mai poate ajuta pe dezvoltator pentru fapte petrecute acum 5 ani, daca nu dati declaratia va plati TVA 19%.
2. Pragul de 450.000 lei se calculeaza la cursul euro de la data tranzactiei.
Daca semnati declaratia sa aveti grija ca pretul final, inclusiv TVA sa nu depaseasca 94.000 euro.
Ratele le platiti direct la dezvoltator?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare apartament nou, direct de la dezvoltator. lsp lsp Buna ziua, Sunt in curs de achizitiona un apartament nou, direct de la dezvoltator. M-am lovit de problema tva-ului. Sunt la prima proprietate, ... (vezi toată discuția)
Antecontract cumparare apartament nou - plata tva roxanadima roxanadima Buna seara, Am semnat un antecontract pentru cumpararea unui apartament nou+a unui loc de parcare subteran, de la dezvoltator (dezvoltatorii sunt trei ... (vezi toată discuția)
Tva cumparare apartament Aliinut Aliinut Buna ziua. Acum aprox 1 an (martie 2019) am semnat un antecontract pentru achizitia unui apartament a carui valoare in lei la acel moment nu depasea pragul de ... (vezi toată discuția)