Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata munca suplimimentara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata munca suplimimentara

In cursul lunii octombrie un angajat a lucrat trei sambete a cate 8 ore peste durata normala a timpului lunar de lucru .
La inceputul lunii noiembrie i s-au acordat trei zile lucratoare compensatie.
Salariul corespunzator lunii octombrie a fost la nivelul salariului tarifar .
Si-a achitat angajatorul corect obligatiile salariale catre angajat?X-( #-o
In ceea ce priveste acordarea compensatie cu zilele libere platite in luna noiembrie pt orele suplimentare - da, dar daca spuneti ca in luna octombrie a incasat salariul "tarifar'' nu deoarece ar fi trebuit sa i se plateasca un spor pt zilele de sambata si duminica.
rosu gheorghe a scris:

In cursul lunii octombrie un angajat a lucrat trei sambete a cate 8 ore peste durata normala a timpului lunar de lucru .
La inceputul lunii noiembrie i s-au acordat trei zile lucratoare compensatie.
Salariul corespunzator lunii octombrie a fost la nivelul salariului tarifar .
Si-a achitat angajatorul corect obligatiile salariale catre angajat?X-( #-o

Stimate domn, este corect cum ati procedat, am sa va redau si din lege:
Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.

(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

Art. 120. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Prin urmare, legea este clara, in acest caz nu se mai acorda si spor, deoarece s-a compensat cu ore libere platite. :)