Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Bună ziua, dacă sunt singura moștenitoare, pentru a-mi trece casa și terenul părinților decedați în proprietate, ce variante exista? Doar dezbatere succesorala? Acest lucru ma costa foarte mult, având în vedere ca nici după decesul tatălui nu s-a dezbătut succesiune. Fiind singura moștenitoare, probabil ca exista și o alta varianta. Mulțumesc.
Doar sa dezbateti moștenirea este singura soluție.
Căutați un notar care sa va ia mai puțin.
Vorbiti cu cat mai multi.
La notar nu este precum la avocat ca sa conteze pregătirea juridică deoarece orice notar ar fi face exact acelasi lucru si nu exista deloc deosebiri.
Deci, indiferent cât platiti obțineți acelasi lucru.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Trebuie sa gasiti un notar din circumscriptia judecatoriei unde au avut ultimul domiciliu, nu se poate la orice notar din tara.
Da, corect.
Eu nu am facut aceasta mentiune si este foarte importanta.
Am plecat implicit de la ideea ca mostenitorul domicilieaza in acelasi oras cu defunctii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc, am găsit notarul la care suntem arondați dar ni s-a spus că doar la el putem dezbate succesiunea. Pot cauta în aceeași zona și alt notar? Sau este obligatoriu la acesta?
Orice birou notarial din circumcriptia judecatoriei, nu trebuie sa fie un anume notar.
In ce judet locuiti?