avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu dileme. Una "scriem" alta vrem?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu dileme. Una "scriem" alta vrem?

1. Citatie , culpa comuna, intabulare in favoarea reclamatei (in interesul copilului
minor). plata sulta, final.
2. La prima infatisare suntem de acord sa divortam, vindem, impartim la doi si
fiecare pe drumul lui. E ieftin si scapam repede.
Conform titlului va dati seama ca pct. 1 este ce scrie in citatie iar pct. 2 este
"oferta rezonabila si economica" ce mi se ofera la amenintarea de la pct 1
Iata dilemele:
-daca refuz pct.2 si las sa curga actiunea conform citatiei, reclamantei i se poate
atribui apartamentul pentru ca o cere pentru a avea conditii de crestere a copilului minor. Atribuire provizorie, bineanteles.
-sulta este 50% si este obligatorie desi nu o poate onora decat in urma vanzarii, desi pretinde "solvabilitatea indeobste cunoscuta a unui propritar".
-sunt de acord cu divortul dar nu cu partajul deoarece apartamentul cumparat "in comun" a fost platit din vanzarea unei locuinte proprietate personala + cota dintr-o
mostenire de urmas. Imbunatatirea apartamentului " comun" sa facut la inceput
din bani proprii si "donatii" ale rudelor iar ulterior in asa zisa devalmasie...
-daca am dreptate, divortul se va pronunta, copilul va fi incredintat mamei care nu mai poate continua convietuirea cu paratul. Ce va face fara locuinta si fara banii
pe care miza.
In incheiere mentionez ca veniturile au fost sensibil egale, nu exista violenta fizica, imi iubesc copilul (si reciproca este valabila) doar "aspiratiile" sunt diferite.
Stiu , dragoste cu sila nu se face dar "tara arde si..." toate astea costa...mult.
-
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:23, 20 Noiembrie 2009
In aceasta situatie puteti incerca medierea deoarece este o solutie echitabila si mult mai ieftina. Se potriveste situatiei dvs. , iar mediatorul il puteti alege din tabloul cu mediatori autorizati de pe internet.
Sunt cel care a initiat tema. In legatura cu prima sugestie ea nu are nici o sansa.
Avem peste 10 ani impreuna iar reconcilierea este in afara discutiei.
Problema este ca nu ne permitem nici unul nici altul un divort "frumos" (eu) si
unul "urat" (amandoi).
daca nu exista intelegere in ceea ce priveste partajul, atunci divortati , urmand ca ulterior pronuntarii hotararii de divort sa va judecati pt partaj.
intr-adevar, faptul ca imobilul proprietatea comuna a sotilor a fost dobandit cu bani proveniti din vanzarea unui imobil proprietatea personala a dvs . + o cota din mostenire , va sporesc sansele ca imobilul sa va fie atribuit dvs., cu obligatia platii sultei catre sotie .
depinde ce va doriti si conteaza f. mult si probatoriul administrat in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minor Chelba Elena Chelba Elena va rog daca se poate sa ma indrume si pe mine cineva intr-o problema cu care ma confrunt. sunt casatorita de 13 ani am un baietel de opt ani si un apartament ... (vezi toată discuția)
Partajul maziliuu maziliuu Sunt casatorit de 10 ani si am un copil de 7 ani. Am cumparat impreuna cu sotia mea un apartament dupa casatorie. Datorita unor neintelegeri sotia mea vrea sa ... (vezi toată discuția)
Apartament bun comun - partaj ddianna ddianna Buna ziua, In cazul divortului apartamentul bun comun se imparte egal chiar daca minorul ramane la unul dintre parinti?Are vreo cota parte si ... (vezi toată discuția)