Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu dileme. Una "scriem" alta vrem?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu dileme. Una "scriem" alta vrem?

1. Citatie , culpa comuna, intabulare in favoarea reclamatei (in interesul copilului
minor). plata sulta, final.
2. La prima infatisare suntem de acord sa divortam, vindem, impartim la doi si
fiecare pe drumul lui. E ieftin si scapam repede.
Conform titlului va dati seama ca pct. 1 este ce scrie in citatie iar pct. 2 este
"oferta rezonabila si economica" ce mi se ofera la amenintarea de la pct 1
Iata dilemele:
-daca refuz pct.2 si las sa curga actiunea conform citatiei, reclamantei i se poate
atribui apartamentul pentru ca o cere pentru a avea conditii de crestere a copilului minor. Atribuire provizorie, bineanteles.
-sulta este 50% si este obligatorie desi nu o poate onora decat in urma vanzarii, desi pretinde "solvabilitatea indeobste cunoscuta a unui propritar".
-sunt de acord cu divortul dar nu cu partajul deoarece apartamentul cumparat "in comun" a fost platit din vanzarea unei locuinte proprietate personala + cota dintr-o
mostenire de urmas. Imbunatatirea apartamentului " comun" sa facut la inceput
din bani proprii si "donatii" ale rudelor iar ulterior in asa zisa devalmasie...
-daca am dreptate, divortul se va pronunta, copilul va fi incredintat mamei care nu mai poate continua convietuirea cu paratul. Ce va face fara locuinta si fara banii
pe care miza.
In incheiere mentionez ca veniturile au fost sensibil egale, nu exista violenta fizica, imi iubesc copilul (si reciproca este valabila) doar "aspiratiile" sunt diferite.
Stiu , dragoste cu sila nu se face dar "tara arde si..." toate astea costa...mult.
-
In aceasta situatie puteti incerca medierea deoarece este o solutie echitabila si mult mai ieftina. Se potriveste situatiei dvs. , iar mediatorul il puteti alege din tabloul cu mediatori autorizati de pe internet.
Sunt cel care a initiat tema. In legatura cu prima sugestie ea nu are nici o sansa.
Avem peste 10 ani impreuna iar reconcilierea este in afara discutiei.
Problema este ca nu ne permitem nici unul nici altul un divort "frumos" (eu) si
unul "urat" (amandoi).
daca nu exista intelegere in ceea ce priveste partajul, atunci divortati , urmand ca ulterior pronuntarii hotararii de divort sa va judecati pt partaj.
intr-adevar, faptul ca imobilul proprietatea comuna a sotilor a fost dobandit cu bani proveniti din vanzarea unui imobil proprietatea personala a dvs . + o cota din mostenire , va sporesc sansele ca imobilul sa va fie atribuit dvs., cu obligatia platii sultei catre sotie .
depinde ce va doriti si conteaza f. mult si probatoriul administrat in cauza.