Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cumul de funtii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cumul de funtii

Buna ziua.
Conform Legea 196/2018 se poate ca presedintele asociatiei sa fie si administrator_? Cine trebuie sa faca repartizarea cheltuielilor pe numar de persoana (administratorul, sau presedintele?)
Puteti sa-mi spuneti unde gasesc atributiile _?
Va multumesc
O zi frumoasa
in situatii limita presedintele poate sa exercite prerogativele unui administrator.
Numarul de persoane se face prin declaratie pe propria raspundere si se discuta cu presedintele.
Exercitarea concomitent de catre o singura persoana in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari atat a responsabilitatii de reprezentant legal cat si de administartor de imobil automat genereaza situatia de incompatibilitate
Inclusiv disp L nr 196/2018 in art 55 al 5 (5) prevede fara exceptie sau derogari
Administratorul, reprezentantul/reprezentanții administratorului, soțul/soția, ascendenții, descendenții săi, precum și cenzorul sau membrii comisiei de cenzori, chiar dacă sunt proprietari, nu pot fi membri ai comitetului executiv al asociației de proprietari.

Or presedintele de asociatie este si presedintele comitetului executiv al asociatiei de proprietari
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este factor decizional iar administratorul de imobil este factor executional
Administratorul de imobil este persoana care intocmeste listele de intretinere lunara
Evidenta persoanelor care locuiesc in condominiu este atributul reprezentantului legak al asociatiei de proprietari,numar de persoane care se consemneaza in cartea de imobil