Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Clasare dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Clasare dosar

Cine claseaza un dosar si cum se produce clasarea,Mentionez ca plangerea depusa nu se sustine dar procurorul a decis sa o trimita la instanta de ce?
Trebuie studiat dosarul penal pentru a se analiza situatia.
Propunerea o face Organul de Cercetare Penala care instrumenteaza dosarul (in speta Politistul) dar procurorul care coordoneaza activitatea penala poate nu fi de acord cu masura propusa.....In atare situatie cum sustineti vag cred ca asa s-a intamplat daca spuneti ca totusi dosarul n-a fost clasat ci a ajuns in instanta
Probabil soluția e de renunțare la urmărirea penală. Această soluție trebuie să fie confirmată de un judecător.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj