Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... L-am împrumutat pe fratele meu cu o sumă de bani ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

L-am împrumutat pe fratele meu cu o sumă de bani ca să cumpărăm un imobil în cote egale. Cum îmi pot recupera banii dacă nu ar vrea să mi-i dea înapoi? Au trecut 2 ani și jumătate de atunci

Am cumparat o casa impreuna cu un frate, punand bani in comun. El nu a avut bani suficient pentru a contribui in mod egal la cumpararea casei, asa ca eu am platit cateva mii de euro in plus si pentru partea lui. Dar in contractul de vanzare cumparare facut la notar am fost trecuti cu cote parti egale de 1/2 fiecare. Desi plata sumei de cumparare a fost facuta din contul meu, iar in aceeasi zi, in contul meu a fost depusa suma platita de fratele meu, adica jumatate din valoarea casei, fara cele cateva mii de euro imprumutati de mine.
Se considera valabil acest imprumut acordat de catre mine, chiar daca nu am facut un contract de imprumut intre noi ? Imi mai pot recupera banii imprumutati fratelui meu daca acesta nu doreste sa ii mai dea inapoi cumva ? Au trecut 2 ani si jumatate de la data cumpararii in comun a casei.
Se prescrie cumva imprumutul la 3 ani ?
Manuela Rășină, administrator
In momentul de fata nu puteti dovedi imprumutul. Adica faptul ca fratele si-ar fi asumat vreo obligatie de restituire.
M indoiesc ca veti mai obtine restul de bani.
Împrumutul poate fi dovedit cu martori în cazul dvs datorita relației de rudenie se considera ca exista un impediment moral de a încheia un contract de împrumut la notar sau sub forma unei, ,,hârtii de mana".Mergeți la un av pt a vedea ce variante aveti ,e adevarat în curând se va prescrie.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

Daca am face acum un document pentru imprumutul acordat atunci, si cu platirea unei parti din imprumut, s ar extinde termenul de 3 ani ? Ar fi valabil documentul ? Multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Împrumutul poate fi dovedit cu martori în cazul dvs datorita relației de rudenie se considera ca exista un impediment moral de a încheia un contract de împrumut la notar sau sub forma unei, ,,hârtii de mana".Mergeți la un av pt a vedea ce variante aveti ,e adevarat în curând se va prescrie.

Dacă fratele nu vrea....Nu aveti ce face.
Daca fratele este de acord varianta prezentata de dvs poate sa fie o soluție.In cazul in care nu vrea v am spus opinia mea intr un raspuns anterior.