Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare si lichidare asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare si lichidare asociatie nonprofit

Dizolvare si lichidare asociatie foto, fara activitate si fara patrimoniu
E necesar un lichidator (care cere o taxa) sau se poate conform OU26/2000 Art. 57. doar prin PV depus la judecatorie?
OG 26 / 2000 impune in mod expres ca lichidarea sa se faca prin lichidatori autorizati, care in ziua de astazi sunt practicienii in insolventa, si care nu am auzit sa faca gratuit acele servicii... PV depus la Judecatorie se refera la dizvolvare, actiune care declanseaza procedura de lichidare, procedura care dureaza multe luni si nu o pot face decat lichidatorii numiti de Adunarea Generala a asociatiei odata cu adoptarea hotararii de dizolvare.....