Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împărțire bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împărțire bunuri

Bunicul meu pe al cărui nume este actul de proprietate este decedat, la fel si sotia, el avea 2 copii : tatăl meu (decedat) si inca o fata. Si eu mai am o soră. Cum se împart bunurile , la casa au drept toti moștenitorii sau doar cel care îngrijește de casa
Sotia bunicului nu era si bunica dvs?
Imobilul/imobilele au fost dobandite de bunic in timpul casatoriei?
Care este ordinea exacta a deceselor?
Nu are nici o relevanță cine se îngrijește de casa,bunurile se împart la toti moștenitorii.Mergeti la un av pt o discuție pot exista variante daca moștenitorii au acceptat sau nu moștenirea etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

raluk0207 a scris:

Sotia bunicului nu era si bunica dvs?
Imobilul/imobilele au fost dobandite de bunic in timpul casatoriei?
Care este ordinea exacta a deceselor?

Ba da este si bunica mea. Bunica a decedat prima in 1995 bunicul in 2003 tata sin 2017 si mama in 2018
Noi am vrut sa mergem la un notar dar nu ne intelegem cu mătușa care vrea sa ii dam 1000lei lunar cât va trăi ea si fiul ei ceea ce nu ni se pare in regula ii vom plăti toată viața noastra

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu are nici o relevanță cine se îngrijește de casa,bunurile se împart la toti moștenitorii.Mergeti la un av pt o discuție pot exista variante daca moștenitorii au acceptat sau nu moștenirea etc.

Cum se vor împărți bunurile ce cota parte ne revine fiecăruia pe mine nu ma intereseaza decât locul pe care am casa sa imi pot ridica si eu o casa. Mătușa are luat apartamentul si masina de tatăl meu dar fără acte doar i a dat banii.