avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împărțire bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împărțire bunuri

Bunicul meu pe al cărui nume este actul de proprietate este decedat, la fel si sotia, el avea 2 copii : tatăl meu (decedat) si inca o fata. Si eu mai am o soră. Cum se împart bunurile , la casa au drept toti moștenitorii sau doar cel care îngrijește de casa
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:16, 14 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotia bunicului nu era si bunica dvs?
Imobilul/imobilele au fost dobandite de bunic in timpul casatoriei?
Care este ordinea exacta a deceselor?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nici o relevanță cine se îngrijește de casa,bunurile se împart la toti moștenitorii.Mergeti la un av pt o discuție pot exista variante daca moștenitorii au acceptat sau nu moștenirea etc.
Ultima modificare: Joi, 14 Martie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat


raluk0207 a scris:

Sotia bunicului nu era si bunica dvs?
Imobilul/imobilele au fost dobandite de bunic in timpul casatoriei?
Care este ordinea exacta a deceselor?

Ba da este si bunica mea. Bunica a decedat prima in 1995 bunicul in 2003 tata sin 2017 si mama in 2018
Noi am vrut sa mergem la un notar dar nu ne intelegem cu mătușa care vrea sa ii dam 1000lei lunar cât va trăi ea si fiul ei ceea ce nu ni se pare in regula ii vom plăti toată viața noastra

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu are nici o relevanță cine se îngrijește de casa,bunurile se împart la toti moștenitorii.Mergeti la un av pt o discuție pot exista variante daca moștenitorii au acceptat sau nu moștenirea etc.

Cum se vor împărți bunurile ce cota parte ne revine fiecăruia pe mine nu ma intereseaza decât locul pe care am casa sa imi pot ridica si eu o casa. Mătușa are luat apartamentul si masina de tatăl meu dar fără acte doar i a dat banii.

Alte discuții în legătură

Mostenire Maria 32 Maria 32 Buna ziua ,parinti mei au decedat acum 21 ani avem o casa construita d tata dar p numele bunicului ,noi suntem doi frati gemeni si p langa noi o matusa ( sotia ... (vezi toată discuția)
Succesiune, partaj succesoral mary6 mary6 Buna ziua. Tatal decedat de 11 ani de zile,fara a fi facuta/dezbatuta succesiunea dupa acesta,mama decedata de aprox. 1 an de zile,doi fii mostenitori.Nu ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)