avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 288 din 2018
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 288 din 2018

Din cate stiu, la data de 9 decembrie 2018, a fost aprobata legea 288/2018 prin care se reglementeza acordarea compensatiei de chirie pentru plata ratei unui credit ipotecar/imobiliar. De atunci tot asteptam normele de aplicare ale acestei legi. Intrebarea mea este dava este un termen legal care nu poate fi depasit in care sa apara normele de aplicare ale unei legi, sau poate sa dureze si un an sau mai mult? Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:59, 22 Aprilie 2019
Legea nr. 288/2018 pentru modificarea și completarea unor acte normative nu prevede emiterea de norme de aplicare .
Cu toate acestea, chiar daca a intrat in vigoare pe data de 9 decembrie, nici acum nu putem beneficia de ea.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 288/2018 pentru modificarea și completarea unor acte normative nu prevede emiterea de norme de aplicare .

Eu nu pricep.Cand se va putea beneficia de ea?
De la data intrarii in vigoare, legea este aplicabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la decontarea ratelor politisilor Gabriela_raf Gabriela_raf In urma modificarii legii 360/2002 politisti au dreptul la decontarea ratelor imobiliare daca au dreptul la chirie. Se pune intrebarea daca au dreptul la ... (vezi toată discuția)
Drept civil - interpretare termen juridic "a contracta" Andrews10 Andrews10 Buna ziua, Mă interesează dacă termenul \"contractează\" dintr-o prevedere legală este acoperit de statutul meu de codebitor și garant in cadrul unui ... (vezi toată discuția)
Pot fi beneficiar al legii 288/2018 cu modificările și completările ulterioare? Nik90 Nik90 Buna seara! Pot beneficia de compensația lunara pentru plata unei rate sau a unei fracțiuni din rata unui credit imobiliar/ipotecar conform legii 288/2018 cu ... (vezi toată discuția)