Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 288 din 2018
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 288 din 2018

Din cate stiu, la data de 9 decembrie 2018, a fost aprobata legea 288/2018 prin care se reglementeza acordarea compensatiei de chirie pentru plata ratei unui credit ipotecar/imobiliar. De atunci tot asteptam normele de aplicare ale acestei legi. Intrebarea mea este dava este un termen legal care nu poate fi depasit in care sa apara normele de aplicare ale unei legi, sau poate sa dureze si un an sau mai mult? Va multumesc frumos!
Legea nr. 288/2018 pentru modificarea și completarea unor acte normative nu prevede emiterea de norme de aplicare .
Cu toate acestea, chiar daca a intrat in vigoare pe data de 9 decembrie, nici acum nu putem beneficia de ea.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 288/2018 pentru modificarea și completarea unor acte normative nu prevede emiterea de norme de aplicare .

Eu nu pricep.Cand se va putea beneficia de ea?
De la data intrarii in vigoare, legea este aplicabila.