Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie teren

Buna ziua!
Intenționez să achiziționez un teren, insa suprafața din sentința judecatoreasca(actul de proprietate) este mai mica decat in realitate( cu aprox.100 mp).
Reprezentantul de la cadastru m-a informat că nu poate sa intabuleze suprafața reala, chiar daca vecinii recunosc/ confirma limitele proprietății și mi-a sugerat sa achiziționez o suprafață egală cu cea din actul de proprietate, iar mai apoi sa solicit alipire cu alt teren vecin pe care il detin, iar intr-o etapa următoare sa cer rectificare de suprafata totala.
Va rog sa-mi spuneti cum ar fi cel mai potrivit sa procedez!
Multumesc!
Buna seara,
Cum v-a invatat cel de la cadastru.