Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare carburant
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare carburant

În ce condiții am dreptul sa imi decontez carburantul mașinii pe PFA?
Daca masina personala o folositi ocazional si in interesul afacerii pe baza unui contract de comodat, va puteti deduce 50% din cheltuielile cu carburantul cu intretinerea (reparatii si piese de schimb), asigurarea, cu conditia ca acestea sa fi luate cu factura sau bon fiscal pe pfa si sa puteti dovedi pin activitate si venitul incasat in acea perioada in care deduceti carburant, cu masina chiar ati folosit-o in scopul realizarii acelor venituri.