Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii restituire suma medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

restituire suma medicale

BUNA!Am si eu o intrebare..Am medicale din ianuarie si pana acum am avut in fiecare luna cate un medical si nu am depus cerere de restituire.Ce acte trebuie sa depun ca cass.
Pentru restituirea sunemor aferente FNUASS la CASM sunt pe site-ul lor :[ link extern ]

UNITATEA
..............................................................
Str. .......................................................
nr. …....., bl. ........, sc. …….., et. ……..,
ap. ....., sectorul/judetul ........................
Codul fiscal ........................................
Contul .................................................
Trezoreria ...........................................
Nr. .............. / ......................................

Catre Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti

Unitatea ............................................................................................................................,
cod fiscal ........................., cu sediul in localitatea ............................................................,
str. .................................................... nr. ……....., bl. ………...., sc. ............, et. ……., ap. ........., sectorul/judetul ........................., cont ......................................................., deschis la Trezoreria ………….........................., va rugam a ne vira suma de ……….....................
(………………………………………………………………………………………..............) lei,
in litere, reprezentand diferenta dintre suma indemnizatiilor cuvenite (tip indemnizatii):
• .............................................................................................................................................

si contributia de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator pe luna/perioada ................................., dupa cum urmeaza:
- totalul cuantumului prestatiilor de suportat din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate pentru concedii si indemnizatii platite pe luna/perioada .............................., suma: ......................................... lei;
- totalul contributiilor pentru concedii si indemnizatii datorat de angajator pe luna/perioada .............................., suma: ......................................... lei;
- totalul sumei de recuperat de la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate pentru concedii si indemnizatii pe luna luna/perioada .............................., suma:…………
......................................... lei;.
Ne asumam raspunderea pentru realitatea datelor prezentate mai sus si pentru
corectitudinea determinarii drepturilor de indemnizatii sociale de sanatate.
Anexa: Declaratia/Declaratiile privind evidenta obligatiilor de plata catre bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate pentru concedii si indemnizatii pe luna/perioada ................................ .

Director, Director economic,
…………………………. (Administrator)
………………………………

DOCUMENTE ANEXATE:
- dovada achitarii contributiei pentru concedii si indemnizatii, pentru perioada anterioara pentru care se solicita restituirea (copii OP sau fisa sintetica eliberata de Administratia Finatelor Publice de sector) – numai pentru primul dosar
- copie dupa declaratiile privind obligatiile de plata la Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate pentru concedii si indemnizatii – anexa 1 si 2
- copii ale certificatelor medicale pentru care se solicita recuperarea sumelor