avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare ilegală Contract de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare ilegală Contract de muncă

Bună ziua. Sunt angajat la o multinationala din Brasov pe o perioada nedeterminata, contractul este semnat in februarie 2017 pentru un post de asistent manager. Intrucat in decembrie 2017 angajatorul a introdus o grila de salarizare diferită pentru functia de asistent manager si asistent manager junior, aflu peste un an, la o modificare a fisei postului meu ca sunt asistent manager junior, motiv pt care salariul meu este mai mic decat al unui asistent manager.
Nu am semnat nici un act aditional la contractul initial de munca prin care sa fiu trecut de pe postul de asistent manager pe asistent manager junior. in tot timpul asta, din decembrie 2017 pana in prezent am fost platit pt functia de asistent manager junior, fiind normal sa primesc un salariu mai mare, conform functiei pe care am fost angajat.
Intrebare: Ii pot actiona in instanta pt nerespectarea contractului de munca? sub ce temei?
Singura chestie primita de la angajator pe care am semnat.o a fost o fisă noua a postului in care scria ca am atributii de asistent manager junior, spunându. mi personalul de la Resurse umane ca a fost o greseala in contractul initial semnat cu ocazia angajarii. Alt act aditional nu am semnat, act prin care sa fiu de acord sa mi se schimbe functia in cadrul firmei.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:16, 22 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti promova o actiune in instanta.

1. Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

2. art.48 C.mun. : Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

3. Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.
Multumesc pt răspuns. Ce pot solicita in instanta? diferenta salarială si alte daune?

Cornel Vasile a scris:

Puteti promova o actiune in instanta.

1. Codul muncii:
Art. 41 - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

2. art.48 C.mun. : Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

3. Astfel, modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Revenirea la functia detinuta antetior, plata diferentelor salariale si a contributiilor sociale si eventuale daune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare functie fara acord stoicamir stoicamir Buna ziua, este posibila modificare functiei fara semnare act aditional? Am fost anuntata in urma cu 3 luni ca am primit postul , am preluat \\"neoficial\\" ... (vezi toată discuția)
Reducere norma Nihil since deo Nihil since deo Buna ziua! Angajatorul vrea sa reduca norma de la 8h la 4h unui salariat pentru ca nu mai are activitati care sa acopere cele 8h. Cum poate face acest lucru si ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca si reangajare la acelasi angajator MarcelinaDoina MarcelinaDoina Ocup functie de conducere intr-o companie rezidenta (SRL) cu actionar 100% nerezident; datorita planului de dezvoltare, noua organigrama prevede ocuparea ... (vezi toată discuția)