Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Invatamantul dual - acordare burse
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Invatamantul dual - acordare burse

Societatea incheie un contract de pregatire practica in invatamantul dual. In cadrul acestui contract se stabileste ca elevii sa efectueze un stagiu de pregatire practica ca parte a programului de pregatire profesionala prin invatamantul dual, in vederea pregatirii lui pentru angajare dupa absolvire. Elevul practicant beneficiaza de sustinere financiara din partea unitatii noastre sub forma de bursa in valoare de 200 lei/luna pe perioada anului scolar. Cum se inregistreaza in contabilitate aceste sume platite elevului? Care sunt inregistrarile contabile? Sunt deductibile la calculul impozitului pe profit? Societatea sau elevul trebuie sa plateasca impozite/taxe pentru sumele respective?
george-neagu, moderator