Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Facilitate fiscala - constrctii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Facilitate fiscala - constrctii

O societate cu activitate in domeniul constructiilor, care a majorat salariile la 3.000 lei conform OUG 114 si care desfasoara activitate doar in afara Romaniei (spatiul UE sau non-UE - ambele situatii sau combinate), poate beneficia de facilitatile fiscale tinand cont ca salariatii sai NU sunt detasati (sunt facute ordine de deplasare/delegare pe intervale conform prevederilor din Codul Muncii [art. 44 (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului]). Cum ar trebui procedat? Este undeva mentionat faptul ca activitatea desfasurata in afara Romaniei nu cade sub incidenta OUG 114, implicit nu se pot aplica scutirile la contributii? La publicarea normelor ne-ar putea obliga sa rectificam si sa nu aplicam scutirile/facilitatile?
Daca sunt angajati ai societatii de constructii din romania beneficiaza de oug 114