Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum se pot face acte pe o constructie fara ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum se pot face acte pe o constructie fara autorizatie?

Buna ziua!
In urma cu 10 ani am extins constructia casei (dobandita prin act de vanzare cumparare) cu inca 2 camere pentru care nu am autorizatie de construire si procesul-verbal de receptie la terminarea lucrarilor. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a mi se recunoaste dreptul de proprietate si pentru aceste 2 camere?

Multumesc

Pentru intrarea in legalitate este necesar sa parcurgeti procedura de realizare proiect tehnic,
solicitare autorizatie de constructie/extindere+certificat de urbanism
Intrarea in legalitate se face după ce parcurgeti următoarele etape:
-la compertimentul sau serviciul de urbanism depuneti cererea de intrare in legalitate
-se face constatarea in teren si se poate aplica amenda corespunzatoare
-se emite certificat de urbanism prin care se solicită intocmirea unei expertize tehnice pentru lucrările neautorizare
-in baza experetizei se intocmeste documentatia tehnică in vederea autorizării
-se achita taxa de autorizare si se emite autorizatia pentru extindere locuință.