avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum se pot face acte pe o constructie fara ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum se pot face acte pe o constructie fara autorizatie?

Buna ziua!
In urma cu 10 ani am extins constructia casei (dobandita prin act de vanzare cumparare) cu inca 2 camere pentru care nu am autorizatie de construire si procesul-verbal de receptie la terminarea lucrarilor. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a mi se recunoaste dreptul de proprietate si pentru aceste 2 camere?

Multumesc

Cel mai recent răspuns: irina_stirbu2000 , utilizator 11:19, 1 Aprilie 2019
Pentru intrarea in legalitate este necesar sa parcurgeti procedura de realizare proiect tehnic,
solicitare autorizatie de constructie/extindere+certificat de urbanism
Intrarea in legalitate se face după ce parcurgeti următoarele etape:
-la compertimentul sau serviciul de urbanism depuneti cererea de intrare in legalitate
-se face constatarea in teren si se poate aplica amenda corespunzatoare
-se emite certificat de urbanism prin care se solicită intocmirea unei expertize tehnice pentru lucrările neautorizare
-in baza experetizei se intocmeste documentatia tehnică in vederea autorizării
-se achita taxa de autorizare si se emite autorizatia pentru extindere locuință.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de atestare a edificarii constructiei (contribuabil vs primarie) Cristian Fara Cristian Fara La solicitarea unui \"Certificat de atestare a edificarii constructiei\" pt o casa construita in anul 1970 necesar pentru inscrierea in CF a casei odata cu ... (vezi toată discuția)
Obtinere acte constructie adi_pva adi_pva In anul 2014 am construit o locuinta, anexe etc. pe teren proprietate personala. Terenul este in extravilanul orasului. Am facut cerere la UAT pentru ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie George Emilian George Emilian Buna ziua !! In anul 2008,am construit o casa P+M,fara a avea autorizatie de constructie!! Latimea casei este de pe un hotar pe celalalt,stanga-dreapta,cu ... (vezi toată discuția)