Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere - zile libere legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere - zile libere legale

Salariat de religie catolic si Pastele de anul acesta
In Codul Muncii la art. 139, al. 1 regasim: “doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.”
In acelasi timp, mentionez ca si cei catolici sunt crestini: [ link extern ]

Prin urmare, cei romano-catolici, greco-catolici, si restul din lista cultelor crestine traditionale si neoprotestante, nu ar trebui sa beneficieze de cele 2 zile libere pentru fiecare din cele 3 sarbatori religioase anuale. Corect? Va rog sa detaliati care religii/culte ar trebui sa beneficieze de acest drept.
Culte Religioase
[ link extern ]