Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poze de pe facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poze de pe facebook

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. O persoana a luat de pe contul meu de facebook o poza cu fiul meu si a trimis-o la toata scoala, cu motivul de a rade de el. Doresc ca va intreb daca acea persoana avea dreptul de a lua poza de pe contul meu? Contul meu era public. Va multumesc.
Nu. Exista dreptul de autor asupra unei fotografii in general si aici in special. Plus nimeni nu poate pune fotografia unui copil minor fara acordul unuia din parinti.
Multumesc frumos de raspuns.

Corina89 a scris:

Nu. Exista dreptul de autor asupra unei fotografii in general si aici in special. Plus nimeni nu poate pune fotografia unui copil minor fara acordul unuia din parinti.

Pentru putin.
V-ati dat raspunsul singura, Facebook este o retea PUBLICA de socializare. Este necesar sa fim mai prudenti cu date si imagini personale postate acolo.
Buna ziua, este o reteea PUBLICA, dar pozele cu minori au avut si au regim special, plus ca dreptul de autor nu se stinge asa...doar ca este publica. Fotografiile mele cu flori, fluturi sau...imi apartin,. Daca cineva o ia si da share sau o foloseste pentru altceva...exista si aici o procedura.