avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe debitor, cont 461.

Bună ziua,

Pentru plata unor produse de uz personal comandate online s-a folosit cardul de firmă în loc de cardul personal.
La nivel contabil s-a decis înregistrarea pe debitor, cont 461.

Cum trebuie să se procedeze și care este modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe debitor, cont 461.?

Cel care datoarează sumele dorește să plătescă datoria către societate din contul personal prin ebanking. Ce trebuie să scrie în documentul de plată?

Mulțumesc anticipat pentru suport și disponibilitate.
Ultima modificare: Vineri, 5 Aprilie 2019
ida.zoli, utilizator
Cel mai recent răspuns: ida.zoli , utilizator 13:22, 16 Octombrie 2019
ida.zoli a scris:

Bună ziua,

Cel care datoarează sumele dorește să plătescă datoria către societate din contul personal prin ebanking. Ce trebuie să scrie în documentul de plată?



Eu as fi inreg pe 473, in fond e o greseala. Puteti scrie restituire suma platita eronat.
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc.
Toate cele bune, cu Pace și Bucurie!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont 473 nicolpa nicolpa Am facut din gresala o plata la un furnizor si am facut nota 473=51212.Din pacate furnizorul nu ne-a restituit inca banii.Ce fac las suma in 473 (la bilant) ... (vezi toată discuția)
Plata online produse uz personal cu cardul de firmă ida.zoli ida.zoli Bună ziua, Pentru [b]plata unor produse de uz personal comandate online[/b] s-a folosit cardul de firmă în loc de cardul personal. Cum se procedează ... (vezi toată discuția)
Plati card mutzunake mutzunake Buna Ziua, Am un card de debit pe firma , cu care platesc diverse cumparaturi , gen Billa, Selgros , masa servita . La fiecare plata cu cardul pe langa ... (vezi toată discuția)