Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe debitor, cont 461.

Bună ziua,

Pentru plata unor produse de uz personal comandate online s-a folosit cardul de firmă în loc de cardul personal.
La nivel contabil s-a decis înregistrarea pe debitor, cont 461.

Cum trebuie să se procedeze și care este modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe debitor, cont 461.?

Cel care datoarează sumele dorește să plătescă datoria către societate din contul personal prin ebanking. Ce trebuie să scrie în documentul de plată?

Mulțumesc anticipat pentru suport și disponibilitate.
ida.zoli, utilizator
ida.zoli a scris:

Bună ziua,

Cel care datoarează sumele dorește să plătescă datoria către societate din contul personal prin ebanking. Ce trebuie să scrie în documentul de plată?

Eu as fi inreg pe 473, in fond e o greseala. Puteti scrie restituire suma platita eronat.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Mulțumesc.
Toate cele bune, cu Pace și Bucurie!