Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata online produse uz personal cu cardul de firmă
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata online produse uz personal cu cardul de firmă

Bună ziua,

Pentru plata unor produse de uz personal comandate online s-a folosit cardul de firmă în loc de cardul personal.
Cum se procedează în această situație în contabilitatea firmei?
Cel care a realizat plata are calitatea de salariat și totodată de administrator.
Se pot consideră cheltuieli nedeductibile?
Cum trebuie să le încadreze contabilitatea?

Mulțumesc.
ida.zoli, utilizator
Nu cred ca e bine inregistrarea ca cheltuieli nedeductibila ci inregistrarea pe debitor, cont 461.
Iulian MANEA, Contabil
Mulțumesc mult.
Toate cele bune.