avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata online produse uz personal cu cardul de firmă
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata online produse uz personal cu cardul de firmă

Bună ziua,

Pentru plata unor produse de uz personal comandate online s-a folosit cardul de firmă în loc de cardul personal.
Cum se procedează în această situație în contabilitatea firmei?
Cel care a realizat plata are calitatea de salariat și totodată de administrator.
Se pot consideră cheltuieli nedeductibile?
Cum trebuie să le încadreze contabilitatea?

Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 17 Ianuarie 2019
ida.zoli, utilizator
Cel mai recent răspuns: ida.zoli , utilizator 23:28, 27 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred ca e bine inregistrarea ca cheltuieli nedeductibila ci inregistrarea pe debitor, cont 461.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2019
Iulian MANEA, Contabil
Mulțumesc mult.
Toate cele bune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitatea de plată a sumelor înregistrate pe debitor, cont 461. ida.zoli ida.zoli Bună ziua, Pentru plata unor produse de uz personal comandate online [b]s-a folosit cardul de firmă[/b] în loc de cardul personal. La nivel contabil s-a ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara mutzunake mutzunake Buna ziua, Firma la care lucrez a acceptat sa suporte costurile pentru un curs de calificare profesionala ( ACCA) . Pentru acest curs am comandat online ... (vezi toată discuția)
Probleme grave la o sc denisa2011 denisa2011 Buna ziua, Am luat contabilitatea unei sc acum in februarie, problema este ca angajatorul imi aduce absolut toate facturile personale ... (vezi toată discuția)