Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intrebare examen redobandire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intrebare examen redobandire

Buna ziua, in 22 noiembrie 2018 am produs un accidemt cu victime, din cauza neacordari de prioritate. Victima nu a depus plangere iar in data de 4 Aprilie 2019 am primit clasarea dosarului si neinceprea urmaririi penale. Din 6 Aprilie incepe perioada de suspendare de 90 e zile ( am avut dovada pana in 5 aprilie). Cand am fost la politie am intrebat daca sunt obligat sa dau examen de redobandire, dar ei au zis ca nu, doar sa vin dupa 90 de zile. Intrebarea mea, pot da examen de redobandire de permis 13/15 pentru a reduce perioada de suspendare la 30 de zile?
Cred ca sunteti obligat sa va prezentati, ba chiar puteti lua un supliment de 30 de zile, daca nu-l promovati , daca va incadrati in conditiile articolului de mai jos:

Art. 106 din OUG 195/2002
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) , sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.

Verificati daca sunteti in situatia legala de beneficia de reducere, conform:

Art. 221 din HG 1391/2006
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permis de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravențională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioadă de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se află sub influența alcoolului;
d) sancțiunea contravențională complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.

Adica puteti fi obligat de articolul 106 sa-l sustineti, puteti sa luati chiar un supliment daca nu va prezentati, dar reducerea se aplica doar daca indepliniti conditiile de la art. 221 din regulamentul de aplicare a codului rutier (Hg1391/2006).
[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc pentru raspuns! Am citit si eu de n ori pasajele astea din legislatie, dar nu am inteles exact totul. Dna politis de la ghiseul de am lasat solutionarea mi-a spus ca nu trebuie sa dau examen, doar sa vin dupa permis, de aceea mi se pare ciudat, deoarece legislatia zice altceva, cred De asemenea, indeplinesc toate conditiile de la art. 221, fapt care ma face sa cred ca as putea face cererea de reducere a perioadei, daca examenul de redobandire nu este obligatoriu. Cred ca cel mai bine intreb la politie.

latka a scris:

Cred ca sunteti obligat sa va prezentati, ba chiar puteti lua un supliment de 30 de zile, daca nu-l promovati , daca va incadrati in conditiile articolului de mai jos:

Art. 106 din OUG 195/2002
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) , sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.

Verificati daca sunteti in situatia legala de beneficia de reducere, conform:

Art. 221 din HG 1391/2006
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permis de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravențională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioadă de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se află sub influența alcoolului;
d) sancțiunea contravențională complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.

Adica puteti fi obligat de articolul 106 sa-l sustineti, puteti sa luati chiar un supliment daca nu va prezentati, dar reducerea se aplica doar daca indepliniti conditiile de la art. 221 din regulamentul de aplicare a codului rutier (Hg1391/2006).
[ link extern ]

anonim90, utilizator
Fata de prevederile art.106 alin 1 sigur nu va incadrati la litera b), din ce ati descris, probabil nu va incadrati nici la a) , daca nu ati lovit vreo masina, iar neacordarea de prioritate a fost la un pieton.
Puteti depune o cerere conform:
Articolul 104 din OUG 195/2002
"La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai putin de 30 de zile, in conditiile prevazute in regulament. "

si vi se va raspunde daca va incadrati sau nu si de ce.