Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce act notarial pot face doi concubini care decid să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce act notarial pot face doi concubini care decid să cumpere împreună un apartament pentru a-și asigura dreptul neatacabil la moștenire? Poate fi testamentul soluția?

Buna seara,

Intr-o relatie de concubinaj, in cazul in care cele 2 persoane se hotarasc sa cumpere un apartament impreuna, si au drept comun asupra imobilului, exista vreon act notarial (exemplu: testament) prin care sa se asigure dreptul la mostenire total, (fara a fi atacabil de celelalte rude) - persoanei in viata, in cazul in care partenerul decedeaza?

Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Se poate acorda concubinului dreptul de abitatie pe durata vietii, adica sa aiba dreptul sa locuiasca in imobil pana la moarte, chiar daca nu este proprietar. Proprietatea o poate mostenii oricine, dar dreptul de a locui ii ramane pana la moarte concubinului. Asta se poate face prin testament. Sau fiecare face pentru celălalt contract de intretinere cu preluare parte detinuta din imobil.
GermanAlex, utilizator
Va multumesc pentru lamuriri!
O zi buna!