Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari

Buna ziua,

Am cumparat un apartament intr-un bloc construit de un dezvoltator care are majoritatea momentan (a sistat vanzarea apartamentelor) si doreste infiintarea asociatiei impunand anumite conditii. A incheiat un contract contract cu o firma de administrare, mentenanta si intretinere condominiu in luna ianuarie 2019 pe o perioada de 5 ani la un pret de 3,5 lei/mp util pe care doreste sa o impuna in cadrul asociatiei prin regulamentul condominiului inca neaprobat.. Noi proprietarii nu suntem de acord cu o astfel de abordare si am dori daca ne puteti oferi o solutie in acest sens.
Daca este nevoie pot transmite pe email propunerea de statut, de regulament si contractul de vanzare cumparare.

Multumesc,
Liviu

Citiți, vă rog, regulamentul (în special 2.17.): www.avocatnet.ro/forum/main/...
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara. Cautati pe forum, a mai fost o speță asemănătoare chiar azi, gasiti acolo o soluție... Discuția a avut loc chiar azi, o gasiti usor- sunt pe telefon ca va lasam un link.
Pe scurt, nu este legala o asemenea obligatie, angajarea firmei de administrare, administratorului, este in sarcina Asociatiei, reprezentată de președinte.
Legea 196/2018 si ordinul MDRAP 1058/2019.