avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cale de atac impotriva sentintei de declinare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cale de atac impotriva sentintei de declinare competenta materiala

Sentinta prin care judecatoria si a declinat competenta de solutionare a unui litigiu in favoarea tribunalului, desi este definitiva, poate fi atacata?! Daca da, un temei de drept puteți să mi dati?! Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2019
Nihil since deo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Nihil since deo , utilizator 06:47, 10 Aprilie 2019
Nu exista nicio cale de atac, incheierea de dezinvestire este definitiva.

Ok...mulțumesc!! Și eu cand atac sentința tribunalului care, apropo, s a pronunțat pe o alta excepție, fără a se judecă fondul, pot invoca necompetenta materială a tribunalului?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Complet: ncpc complet nr.3 apel tip solutie: declină soluţionarea ... mihaiklm2022 mihaiklm2022 Complet: NCPC Complet nr.3 Apel Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei materiale procesuale invocată ... (vezi toată discuția)
Constatare nulitate act juridic (contract împrumut - act autentic lalyta lalyta Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei Solutia pe scurt: Admite excepţia de necompetenţă materială a Judecătoriei xxxx , invocată din oficiu. ... (vezi toată discuția)
Se mai poate invoca exceptia necompetentei materiale a instantei dupa solutionarea conflictului de competenta? kinley_68 kinley_68 am deschis actiune in instanta,mai exact la tribunalul Vaslui, tribunalul si-a declinat competenta pentru Curtea de Apel Iasi, Curtea la randu-i si-a declinat ... (vezi toată discuția)