avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentara

Buna ziua. In 2008 am fost dat in judecata de fosta partenera , (nu am fost casatoriti) pt a plati pensie alimentara minorului nascut in 2006 in urma relatiei noastre. O instanta din Rm. Valcea a stabilit 300 de lei pt simplu motiv ca lucram ocazitional in strainatate. Din anul 2016 am un copil cu actuala sotie dar eu am continuat sa.i platesc cei 300 de lei fostei. La cine trebuie sa ma adresez pt a obtine o micsorare. Mentionez ca eu nu mai lucrez in strainatate iar fosta s.a mutat definitiv in Anglia cu tot cu copil. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: D_stefan , utilizator 12:46, 14 Aprilie 2019
Pai se împarte, pentru doi copii este 33% din venit. Pentru unul este 16%.
Am inteles. Multumesc fr.

When a scris:

Pai se împarte, pentru doi copii este 33% din venit. Pentru unul este 16%.

Gresit.pensia de întreținere se aplica la venitul net nu brut.Venitul brut minim este 1210 ron nu 2080 lei.Acela este brut nu net (bani in mana).
Ca munciti sau nu o sa aveti de platit 16% din 1210 ron pt fiecare copil.Daca tva aveti sau nu de munca copilul mananca se spală etc deci sunteti bun de pkata deci 200 ron este suma reală.
Practica instanțelor de judecată NU este UNITARĂ. Majoritatea instanțelor se raportează la salariul minim BRUT când stabilesc pensiile de întreținere pentru părinții cărora nu li se pot dovedi veniturile.

Sunt și instanțe care se raportează la salariul minim NET, în aceleași cauze cu părinții cărora nu li se pot determina veniturile.

Depinde fiecare la ce judecător nimerește, când practica judecătorească nu este unitară.

Salariul minim BRUT este 2.080 lei, iar cel NET este 1.263 lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Aprilie 2019
Dapix, utilizator
Mutumesc fr. Tot la un avicat tre sa ajung.

Sobolan de tomberoane a scris:

Gresit.pensia de întreținere se aplica la venitul net nu brut.Venitul brut minim este 1210 ron nu 2080 lei.Acela este brut nu net (bani in mana).
Ca munciti sau nu o sa aveti de platit 16% din 1210 ron pt fiecare copil.Daca tva aveti sau nu de munca copilul mananca se spală etc deci sunteti bun de pkata deci 200 ron este suma reală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se stabilește pensia de întreținere pentru un minor când părintele debitor nu are venituri și mai are doi copii în întreținere? nyusziful nyusziful Buna ziua, Cum se stabileste pensia de intretinere in acest caz: o mama are 3 copii, fiecare din casnicii diferite. Doi copii se afla in intretinerea ei, cu ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere Ramona Costen Ramona Costen Tatal meu a fost dat in judecata de fata lui din prima casatorie care are 20 de ani. Fata vrea sa i plateasca tatal meu pensia de intretinere pana implineste ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere Valicurta Valicurta Bună ziua! Aș dori să știu cât este cuantumul pensiei de întreținere minor având în vedere salariu minim pe economie de la 1 ianuarie? (vezi toată discuția)