Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... ce se va intampla dupa ce referendumul va fi validat
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

ce se va intampla dupa ce referendumul va fi validat

legea de revizuire a constitutiei intra in vigoare la data publicarii in MOF a hotararii Curtii constitutionale de confirmare a rezultatelor referendumului.
Dupa aceasta data va fi modificata constitutia?
Cum este procedura?
Sunt foarte curios sa aflu aceste aspecte
Multumesc
Pentru modificarea Constitutiei aceasta (adica Constitutia in forma ei modificata) trebuie supusa unui referendum pentru acceptare.

Imi pare rau, dar nu pot sa va spun ce se va intampla cu privire la referendum-ul din ieri, dar cu siguranta vom vedea ...
Din cate ati aflat, referendumul a fost validat .... acum urmeaza a se intruni comisia pentru revizuirea Constitutiei , adoptarea Legii pentru revizuirea Constitutiei si apoi refendumul pentru validarea Legii de revizuire a Constitutiei.