Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vanzare teren achizitionat pe IF
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vanzare teren achizitionat pe IF

Bună ziua.Pămint arabil extravilan achiziţionat in urmă cu 10 ani pe numele Intr.Familiale.. Am dori ca terenul respectiv să fie scos din inventarul IF, şi să fie trecut pe numele reprezentantului.Care este procedura ?
Mulţumesc
george-neagu, moderator
Mergeti mai intai la primarie sa vedeti daca trebuie sa urmati procedura clasica de vanzare teren.
Il vindeti cu factura catre dumneavoastra ca persoana fizica si chitanta si apoi cu factura si chitanta si actele in original ale IF si cele de achizitionare ale terenului mergeti la notariat pentru contractul de vanzare cumparare.
Venitul incasat e impozabil pentru IF.
george-neagu, moderator